Romantické kuchyně v barokním stylu

Nelíbí se vám současný strohý moderní styl a rádi byste volili něco originálnějšího? Pak se možná necháte inspirovat našimi typy na design kuchyně ve stylu baroka. Budete tak mít nejen jedinečnou, ale také nadčasovou kuchyni, kterou vám bude každý závidět.

Trocha historie

Na úvod si připomeňme několik faktů, které jsme ve škole slyšeli snad tisíckrát a ihned je s úspěchem zapomněli.

Baroko vzniklo na prahu 17. století v Itálii a v průběhu následujících 150 let se rozšířilo snad do celé Evropy. Název baroko pochází z portugalštiny, konkrétně pochází ze slovního spojení perles baroques – tedy perly nepravidelného tvaru. Z toho vychází i množství křivek, elips a zdobení, tolik pro baroko typických.

Kuchyně
Ukázka moderní kuchyně v barokním stylu - důraz je kladen na tradiční doplňky, jako je mohutný lustr.

Baroko = luxus

Baroknímu stylu dominuje snaha zaujmout za každou cenu – používají se tedy drahé materiály, jako jsou vzácná dřeva, zdobení ve zlatě nebo drahém mramoru.

Opakem může být naopak výbava ve stylu selského baroka, která je okázalejší, pouze si zachovává typické barokní zdobení, i když jemnějšího charakteru.

Kam se hodí barokní kuchyně?

  • do typických venkovských stavení v barokním stylu
  • do roubených chalup
  • do starších městských vil
  • do novodobých vilek stavěných ve stylu loveckých zámečků atd.
  • tam, kde je kuchyň umístěna velice blízko obytného prostoru nebo s ním splývá
  • kuchyně ve stylu méně strojeného (selského) baroka se hodí do starších stavení, které mají kuchyň umístěnou blízko zápraží
  • moderní barokní kuchyně, kde základ tvoří luxusně vypadající dřevo a doplňky jako zrcadla a lustry, se hodí do jakéhokoli interiéru

 Skříňka s dřezem
 Skříňka s dřezem odpovídá baroknímu stylu.

Jak na to?

Nejprve je třeba zvážit, zda se do vašeho interiéru hodí spíše tradiční barokní kuchyně anebo zvolíte modernější vzezření. U obojího je třeba zapojit vlastní invenci a fantazii. I v tomto případě je zřízení moderní barokní kuchyně levnější, než snaha o vytvoření přesné dobové repliky.

Pokud budete budovat moderní kuchyni, je nejlepší zvolit jako základ tmavé odstíny dřeva a ty doplnit decentními doplňky, jako je zrcadlo a osvětlení imitující starší typy (například osvětlení z kolekce Valencia přímo napodobuje svícny ze 17. století).

Pokud budete chtít budovat opravdu dobovou kuchyň, budete muset obejít starožitnictví nebo nechat renovovat starý nábytek po babičce.

Zájem o barokní interiéry ale narůstá, a tak už se začínají objevovat i společnosti, které se dodáváním replik dobového nábytku zabývají. Pak ale budete muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy.

Dřevěná kuchyně
 Luxusní dřevěná kuchyň se zdobený stropem – nádhera, že?

Na co nezapomenout?

Základem barokní kuchyně by mělo být masivní dřevo – nejluxusněji většinou vypadají tmavé odstíny, do obytné kuchyně se hodí přirozené hnědé dřevo a do kuchyní, které je třeba opticky zvětšit a prosvětlit, je možné zvolit lakované dřevo na bílo.

Klasický barokní nábytek by měl být bohatě zdobený a vyřezávaný – ten je ale zbytečně náročný na údržbu, proto se dnes již nahrazuje imitacemi původního designu.

Dřevo je velice vhodné kombinovat s přírodními materiály, jako je mramor a kámen. Důraz klaďte na doplňky - osvětlení, zrcadla, obrazy.

Kuchyně
 V barokním stylu se klade důraz na doplňky.

Text: Zuzana Veselá
Foto: zainteriora.net; kuchyne.anaweb.cz; darhomes.files.wordpress.com; wood-stone.com

Celý program

2008 - 2016 © VLTAVA LABE MEDIA a.s.

Všechna práva vyhrazena